Vertical Synchronization Nedir Kısaltmasıyla V. Sync. olan teknoloji, bilgisayarda oyun oynarken ekran dikey haldeyken ekranda oluşan ve oluşabilecek görüntü kaymaları gibi sorunları önlemek için monitörün kendini yenileme hızıyla eşitlenir ve sorunu önler. Oyuna giriş yaptığınız zaman eğer Vertical Synchronization kapalıysa ekran kenarlarında oluşan görüntü kaymalarını kolaylıkla görüp fark edeceksinizdir. Bu ayarın yararları olduğu gibi bazı zararları da olabiliyor. Bu zararlardan bazılarına oyun başlangıcının geç açılması, oyunun verdiğiniz komutları geç algılaması gibi örnekleri verebiliriz.

V.SYNC. Ayarı Nasıl Kapatılır?

Vertical Synchronization ayarının kapanması için oyunu yüklediğiniz bölümde steamapps adlı bir klasör olması lazım. O klasöre girip common (yaygın) isimli dosyayı açtığınızda oyununuzun indirildiği klasörün adı karşınıza çıkacak. Dosya tıklayıp girdiğinizde ise settings (ayarlar) kısmını açtığınız zaman görüntü veya grafik adlı maddesine girip oradan V.Sync. adlı seçeneği kapatıp kaydet tuşuna basarak kaydedebilirsiniz.

V.SYNC. Ayarı Nasıl Açılır?

Vertical Synchronization ayarının açılması için oyunu yüklediğiniz bölümde steamapps adlı bir klasör olması lazım. O klasöre girip common (yaygın) isimli dosyayı açtığınızda oyununuzun indirildiği klasörün adı karşınıza çıkacak. Dosya tıklayıp girdiğinizde ise settings (ayarlar) kısmını açtığınız zaman görüntü veya grafik adlı maddesine girip oradan V.SYNC. adlı seçeneği açıp kaydet tuşuna basarak kaydedebilirsiniz.